Výlet ZOO Lešná

Úterní ráno 11. červnového dne nás nepřivítalo zrovna přívětivě. Ze zatažené oblohy se lily proudy vody a pohled z okna napověděl mnohým rodičům účastníků školního výletu, že vhodnou obuví pro jejich děti budou nejspíš gumové holínky. I přes počáteční nedůvěru k počasí padlo rozhodnutí: Jedeme! Po osmé hodině ranní se žáci 1.A, 1.B, 2. a 4. třídy spolu se svými třídními učitelkami Jetmarovou, Franecovou, Bartoníčkovou a Palackou a za pomoci paní učitelky Strmiskové vydali dvěma autobusy vstříc deštivému dni v zoologické zahradě v Lešné u Zlína.

Cesta autobusem proběhla díky milým zkušeným řidičům a ukázněným žákům v poklidu, drobné zažívací obtíže přičítáme cestovní horečce a nedočkavému očekávání nových zážitků. Po desáté hodině jsme byli na místě. Vybaveni pláštěnkami, deštníky, řízky a kapesným procházela výprava tvořena pěti již zmíněnými vyučujícími a ____ dětmi nádhernými pavilony a expozicemi zlínské ZOO. Drobné mžení nám nebránilo prohlédnout si téměř všechna zvířata, slalom mezi kalužemi provozovali jen ti z nás, kteří nebyli z domu vybaveni holínkami. V čase oběda jsme svlékli pláštěnky a začali si naplno užívat výletu. Průvodce zlínskou ZOO v papírové podobě mapky s popisky, kterého jsme obdrželi u pokladny při vstupu, skutečně nelhal: procestovali jsme v tomto krátkém čase opravdu celý svět. Středoamerický deštný prales v tropické hale s opicemi a lenochody, Amazonii s papoušky Ara, kotuly a nandu, Austrálii s kasuáry, zoborožci, klokany a emu i Asii, kde nás uvítali, giboni, ussurijští tygři, pandy červené a ještě mnoho dalších vzácných zvířat. V nejnovější expozici Etiopie jsme viděli nejen svět zdejších zvířat (dželady, surikaty, sloni, supi, mangusty…), ale i život tamních obyvatel (chýše, práce, způsob obživy…).

Ještě nakoupit suvenýry, dožvýkat poslední řízky a vyrážíme na cestu zpátky domů. Po druhé hodině odpolední nastupujeme do autobusů a bez úrazu vyrážíme. Zdravíme sluníčko a doufáme, že s námi pojede až do Krásného Pole. Marně. Z výpovědi rodičů zjišťujeme hned po bezpečném návratu ke škole v 16 30 hodin, že zde lilo prakticky po celý den. Dobře, že jsme jeli, ve Zlíně jen mžilo. Věřím, že mnohým dětem zůstane zážitek z cesty kolem světa zlínskou ZOO ještě dlouho v paměti, tak jako mně.

Mgr. Kateřina Jetmarová